Nejsem špatný rodič, když…

Nejsem špatný rodič, když…

Nejsem špatný rodič, když...x

S maminkami si moc ráda povídám, sem tam i mrknu na nějakou tu diskuzi a tak si říkám, že některé starosti, které maminkám dělají vrásky, musím okomentovat v pěti krátkých bodech – jak říká má dobrá kamarádka, není čas ztrácet čas :-). Třeba se díky nim dopracujete k pár minutám času navíc, které si uzmete pro sebe a nebo budete mít více času na vaše potomky.

 

….nenosím s sebou na hřiště jídlo. Možná, že se svým prckem navštěvujete hřiště nebo pískoviště, kam rodiče svým ratolestem vždy přinesou s sebou něco na zub. Pokud vaše dítě jedlo doma, nenechte se zahnat do kouta výčitkami, že jste nepřinesli barevné krabičky plné jídla.

 

…..nenutím své dítě, aby jedlo špenát (například). Pokud víte, že to není momentální rozmar, ale dlouhodobá nechuť, nenuťte dítko, aby jedlo něco, co mu doopravdy nechutná. Vás to vyčerpává a dítě si vypěstuje k oné potravině averzi, kterou si odnese do dospělosti.

 

…..nechávám své dítě, aby si připravilo některá jídla samo. Naopak! Jenom mu tím prospějete. Později, v situaci kdy bude bez rodičů, mu přijde přirozené si jídlo připravit samo a nepoběží do prvního „hladového okna“.

 

…..nenutím jej k tomu, aby dojedlo, co má na talíři. Dítě vám dobrovolně nevyhladoví k smrti, ví, kdy má dost. Jeho porci dejte stranou a později si jídlo může dojíst. Musí ale vědět, že mu nedovolíte se dojíst třeba tatrankou.

 

…..když mu nezakazuji si venku za kapesné koupit burgery, čokolády a jiné laskominky. Co nakonec vaše dítko venku udělá, se stejně nedovíte. Navíc, zakázaného největší krajíc? Tak nějak se to říká? Ať si to vyzkouší. Důležité je, co vidí doma – vy mu jdete příkladem a to si odnese do budoucna.

Ve zkratce – některé věci prostě neřešte.

Učím se x

Leave A Response