Znám se

Znám se

Znám se

Už víte proč dobře jíst a jít ven. V čem spočívá to naše „znát se“? Je to jednoduché – nezapomínejte, že jste unikát a podle toho se k sobě chovejte :-).

Má to dvě roviny.

1. Vím jaký je můj bazální metabolismus (BMR) čili vím, kolik si můžu dovolit sníst denně jídla.

BMR je energie, kterou naše tělo potřebuje pro základní fungování. Jednoduše řečeno, kolik energie spálím, když jenom ležím na gauči a ani hlavu nenamáhám složitými úkoly.

  • Metabolismus se vám přirozeně zpomaluje, jakmile mu dáváte méně energie než potřebuje. Snaží se přežít a tudíž snížit energetické nároky.
  • To vysvětluje, proč někdo přibere už jen z toho, že se na jídlo podívá a druhý ne.
  • Základem je tedy zjistit, jak „šlape“ můj metabolismus – existují na to vzorce (stačí zadat do vyhledávače „výpočet bazálního metabolismu“), ale můžete se nechat přeměřit bioimpedančním přístrojem, které to změří přesně. Stojí to pár minut času a opravdu jen pár korun.
  • Výhodou takového měření je, že zjistíte nejen, jak spalujete, ale kolik máte svalů, tuků, ale také vodu, neřešíte tak celkovou váhu, ale to z čeho se skládáte.

2. Vím, co mi vyhovuje.

U té druhé roviny, už si musíte sednout a zapřemýšlet. Kopírovat diety a vůbec životní styl někoho jiného je nesmysl. Jestliže chcete změnit svůj život jednou provždy, ať už se to týká jídla či nikoliv, musí vám to sednout a mělo by vás to bavit.

  • Zamyslete se nad tím, jaké jídlo máte rádi, jaké rádi nemáte.
  • Který pohyb je vám příjemný? Běhání (celý den pracujete s lidmi a sedíte), jóga (taháte těžké váhy, bolí vás záda), volejbal (máte rádi kolektiv)…
  • Čím chcete začít. Zvládnete změnit všechny aspekty zdravého životního stylu od jídla, přes pohyb a odpočinek až po čas s přáteli? Nebo začnete postupně?
  • Možná máte silnou vůli, ale pokud si naplánujete příliš mnoho aktivit, může vás odradit stres,  jakmile všechny naplánované změny přestanete stíhat.

Jakmile zvládnete tyto dva aspekty, jste na dobré cestě! Znát sám sebe je výhoda. Pak přesně víte, jakou cestou se při změně vydat.

Znám se x

Leave A Response